„ Życie to najcenniejszy skarb. Nie daj sobie skraść nawet najmniejszej jego części.” Freelia. pl
Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszym świecie piraci to już przeszłość. Nic bardziej mylnego. Piraci wciąż rabują i budzą strach. Obecnie za najbardziej niebezpieczne rejony pod względem zagrożenia piractwem uchodzą: Karaiby, Zatoka Adeńska i Cieśnina Malakka. Oprócz piratów morskich mamy też piratów drogowych. Tych można spotkać wszędzie, najczęściej zbyt ambitnie naciskających pedał gazu w swoich samochodach. W naszym kraju nie brak również piratów komputerowych, czyli takich ludzi, którzy nielegalnie kopiują oprogramowanie lub włamują się do baz danych. Definicji pirata jest wiele. Ja wykorzystuję to słowo w innym znaczeniu. Stworzyłam swoją nazwę: pirat intelektualny. Gdy pracujesz w korporacji, takich piratów spotykasz często. Przychodzą i kradną. Najpierw żerują na twojej wiedzy. Podpisują się pod twoją pracą. Chwalą się twoimi osiągnięciami. Ty ciężko pracujesz, a oni czekają, aż zrobisz za nich wszystko. Gdy skończysz, atakują i zabierają ci posadę, szacunek innych, radość. Zabierają ci wszystko, na co tak ciężko pracowałeś. Pirat intelektualny wykorzystuje twoje emocje. Usłyszysz od niego: „jesteś taki mądry”, „zrób to za mnie”, „ja sobie z tym nie poradzę”, „ty zrobisz to najlepiej”, „ja to zaniosę do szefa, bo ty się napracowałeś”, „świetnie to zrobiłeś, daj mi przeczytać”, itd. Cwane sztuki.
Jak się ustrzec przed piratem intelektualnym? Zajrzyj do OPZ – Osobistego Planu Zmiany:
- Rozejrzyj się, czy wokół ciebie nie ma Piratów intelektualnych.
- Nie daj się zwieść. Pirat może być szefem, który podpisuje się pod twoją pracą. Koleżanką, która z uśmiechem mówi o twojej pracy: „zobaczcie jak JA to zrobiłam”.
- Gdy rozpoznasz taką osobę, bądź czujny.
- Zawsze sam przedstawiaj wynik swojej pracy innym.
- Nigdy nie pokazuj efektów swojej pracy, zanim nie przedstawisz jej na forum.
- Mów głośno o twoim wkładzie w zadania.
- Oznaczaj swoją pracę…Jeżeli tworzysz plik – zapisz właściciela. Jeżeli tworzysz dzieła – podpisuj się pod nimi. Zostawiaj oznaczenia, które są znane tylko tobie i mogą stanowić dowód twojej własności.
- Jeżeli jakiś pirat zagarnął twoją własność – wykorzystaj to przeciwko niemu. Przepytaj go o szczegóły, których nie zna. Ośmiesz jego niewiedzę. Uwaga: jeśli piratem jest szef, nie rób tego, ponieważ możesz stracić pracę.
- Nigdy nie wyrzucaj maili, w których przesyłasz innym osobom dane. Może cię to ustrzec przed zarzutem kłamstwa. Maile to dowód na to, że to co wykonałeś przesłałeś do innej osoby, a ona po prostu to ukradła uznając za swoje.
- Patentuj swoje know-how. Dziś twórczość intelektualna jest w cenie. Nie pozwól, żeby ktoś cię ubiegł.
- Gdy pirat ukradnie twoje dzieło nie załamuj się, nie smuć. Walcz. Nikt nie powinien żywić się cudzym sukcesem.
- Poszukaj wsparcia u innych osób. Odbierz to, co do ciebie należy. Wejdź w szczegóły, które możesz znać tylko ty.
- Zapytaj innych, czy podobał im się twój projekt? Zdziwią się, że tak o nim mówisz. W ten sposób zasiejesz nutkę niepewności. Nawet jeżeli nie przyniesie to efektu, to wzbudzi wątpliwość, a tobie da czas, aby następnym razem skuteczniej zabezpieczyć się przed piratem.
Zapraszam serdecznie do zapisania się na newsletter i komentowania. Dziękuję z góry!