„Labirynt Fauna”. O skali cierpienia.

Gdybyś mógł ocenić cierpienie w skali od 1 do 100,  ile dałbyś puntów? Ile cierpienia trzeba zobaczyć? Ile cierpienia trzeba przeżyć? Ile cierpienia, aby… zbudować dla siebie świat wolności. Świat, który, chociaż nie bezwarunkowo, ale zaoferuje ci inną drogę, da drugie rozwiązanie? Świat tylko w twojej głowie. Jak myślisz, ile? Kiedy jesteś dorosły łatwo śmiać się z wyobrażeń. Łatwo. Bierzesz sprawy w swoje ręce. Próbujesz. Zmagasz się. Z losem. Z rozpaczą. Z niemocą. Może znana ci skala, nie pozwala na osiągnięcie stanu, w którym przekroczysz granicę rozsądku?.
A gdy jesteś dzieckiem?Co wtedy? Gdzie się ukryć? Gdzie schować przed lękami, które niesie każdy dzień? Niewinna dziewczynka Ofelia porusza się na granicy dwóch światów, raz w bólu realności, innym razem w nadziei odmienności. Dziecko zanurza się w świat, w którym samo może decydować, a własne decyzje kreują scenariusz kolejnych dni. W codziennym życiu nie jest to jej dane. Za dyktatury generała Franco odebrano ludziom wolność decydowania o sobie. Tortury, fizyczny ból – nie wywołują takiego stanu, jak utrata wolności. Reżyser w niesamowity sposób przedstawia dysproporcje pomiędzy twardym, męskim światem generała, a baśniowym, magicznym i wyjątkowym małej dziewczynki. Spotkaj się ze stworami, których wygląd nie napawa strachem tak bardzo, jak przyrodni ojciec. Przytul się do tytułowego Fauna. Przyjrzyj mu się uważnie. Spójrz w oczy dziwnym istotom, paraliżującym potwornym wyglądem. Spróbuj odnaleźć wolność w odwadze Ofelii. Może ci się uda. Może zrozumiesz, że najstraszniejsze jest to, co ludzkie. Wojna i totalitaryzm. Wytwory nasze – własne.
Labirynt
Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o Mercedes – co zrobiła, jaką odwagą się wykazała zobaczcie sami w filmie! Polecam.
Zapraszam serdecznie do zapisania się na newsletter i komentowania. Dziękuję z góry!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się!
Facebook Twitter Pinterest Plusone Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>