Kolor nienawiści. Rasizm.

„I have a dream…Miałem sen, iż pewnego dnia moich czworo dzieci będzie żyło wśród narodu, w którym ludzi nie osądza się na podstawie koloru ich skóry, ale na podstawie tego, jacy są.”, „Nic, co człowiek robi, nie poniża go tak bardzo jak nienawiść.” Martin Luther King

Post dzisiejszy z dedykacją jest. Dla tych, którzy w życiu doznali jakiegokolwiek prześladowania, dyskryminacji, poniżenia. Przez drugiego człowieka. Zdjęcie, które zrobiłam jakiś czas temu w jednym z polskich miast, dziś dało mi inspirację. Żaden człowiek nie jest nielegalny. Każdy ma prawo do wolności. Kolorowo?

Żaden człowiek nie jest nielegalny

Kto by pomyślał, że kolorom takie znaczenie można nadać. O kolor wojny toczyć. O kolor zniewalać. O kolor krew rozlewać. O kolor. Takie to banalne. Takie smutne, naiwne i głupie. Aż boli i gniecie, w duszę uwiera. Mnie. Bo, czy innych – nie wiem. Dla mnie kolor znaczenie ma żadne. Bo prawnie i bezprawnie prawie daltonizm uprawiam. Jak na kobietę to przypadłość niewdzięczna. Bo w ubraniu moim góra z dołem nie zawsze pasuje, bo samochód musi mieć moc, a nie kolor. Cóż. Nieistotny szczegół. Jednak można inaczej. Można za kolor nienawidzić drugiego człowieka. Można segregować, w szufladki wkładać. Na rasy dzielić. Można pozbawiać praw. Można uwłaczać. Mogłabym napisać, że to już przeszłość, ale nie. To nadal rzeczywistość. Może tych, którzy za segregację rasową się wstydzą, jest dziś więcej. A tych, co świat kolorami stopniują, mniej. Ale nadal są. Spotkać ich można wszędzie. Nienawiści swej nie potrafią ukryć. Nienawiść płynie im we krwi.

Wstyd.

Nie wszyscy wiedzą, nie wszyscy pamiętają, ale za wolność i równość walczyły miliony. Dzisiejszy świat zaciera granice międzyludzkie…powoli, ale skutecznie. I dobrze, bo wszystko co dzieli, może być powodem do nienawiści. Coś, co dziś wydaje nam się zupełnie naturalne, kiedyś takim nie było. To „kiedyś” nie jest wcale takie dalekie i odległe. Chociaż mogłoby się wydawać, że jest. Kto by pomyślał, że od tego dnia minęło dopiero 50 lat. Właściwie mija dziś: 28.08.2013r. Ważna to data. Do zapamiętania. Wtedy to wypowiedziano bardzo ważne słowa. Słowa, które uważane były za przełomowe w walce z segregacją rasową. Nigdy nie wiadomo, komu jeszcze w dzisiejszych czasach, kolorem stopniować się zachce. Był podział czarno-biały. Był niebiesko-czarny, hitlerowski…Człowiek człowiekowi zgotował taki los. Nie wiadomo, co jeszcze w tym życiu może nas spotkać. Minęło 50 lat. Dopiero.

Rasizmowi mówimy nie. Martin Luther King coś zmienił. Może to jedno zdanie było, ale świat przestał być czarno – biały. I takim niech pozostanie.

Zapraszam serdecznie do zapisania się na newsletter i komentowania. Dziękuję z góry!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Podziel się!
Facebook Twitter Pinterest Plusone Email

Komentarz

w “Kolor nienawiści. Rasizm.
Jeden komentarz w “Kolor nienawiści. Rasizm.
  1. Święte słowa M.L. Kinga. Dodalibyśmy, że nie powinniśmy osądzać ludzi na podstawie wieku, płci, przekonań religijnych i niepełnosprawności. Dobrze, że wśród ludzi są jednostki poświęcające się dla ogółu i dbające o interes wszystkich. Tylko dzięki nim większość społeczeństwa może się rozwijać. Świetny wpis! Tak trzymać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>